Медичний Центр «Інтерсоно» - абсолютна якість жіночого здоров’я!

0 800 305 911 безкоштовні дзвінки з телефонів усіх операторів України

intro3

Путівник по лікуванню безпліддя

Путівник лікування безпліддя. Найчастіші запитання.

Що таке безпліддя?

Народження дитини – одна з найщасливіших подій в житті кожної сім'ї. Та інколи це очікуване свято ніяк чомусь не настає... В такому випадку може вестися мова про безпліддя. Сім'я вважається безплідною за умови , коли вагітність не настає при регулярному статевому житті протягом року – причому без використання контрацепції. Регулярним вважається статеве життя не рідше чотирьох разів на 1 місяць. За даними спеціалістів, в 30% подружніх пар вагітність настає в перші 3 місяці, в 60% – протягом наступних 7-и, а в решти10% – протягом останніх 11-12 місяців після початку регулярного статевого життя без контрацепції. Частота безпліддя в сім'ї, згідно даних, складає від 10-15% до18-20%, причому в третині випадків репродуктивна функція знижена в обох партнерів. Причиною безпліддя може бути стан здоров'я як жінки, так і чоловіка, або ж їх обох.

Види безпліддя

1. Жіноче безпліддя. Вагітність не настає у зв'язку з проблемами в здоров'ї жінки.

  • Первинне безпліддя – коли в жінки не було жодної вагітності.
  • Вторинне безпліддя – коли в жінки була хоча б одна вагітність. І незалежно від того, чим вона завершилася – пологами, перериванням вагітності, самовільним викиднем чи позаматковою вагітністю – а потім при регулярному статевому житті (без використання контрацепції) протягом 1-го року вона все таки не може завагітніти.

2. Чоловіче безпліддя. Якщо вагітність не настає через певні розлади в організмі чоловіка. Чоловіче безпліддя також буває первинним і вторинним.

3. Комбіноване безпліддя. Якщо вагітність не настає у зв’язку із певними порушеннями як в організмі жінки, так і чоловіка.

4. Ідіопатичне безпліддя– коли причини його неможливо встановити. Трапляється, що і в дружини, і в чоловіка не спостерігається вагомих причин безпліддя. Зустрічається у 10% випадків.

Жіноче безпліддя

Щомісяця в організмі жінки відбувається ряд циклічних гормональних змін, в результаті яких в яєчнику дозрівають 1-2 домінантних фолікули. В середині менструального циклу настає овуляція: розривається фолікул і з нього виходить яйцеклітина, яка потрапляє в черевну порожнину, а звідси – в маткову (фалопієву) трубу. Там найчастіше й відбувається запліднення. Проте запліднення може відбутися також в черевній порожнині – потім запліднена яйцеклітина по трубах потрапляє в порожнину матки, прикріплюється до її стінок: так починається маткова вагітність.

Таким чином для вагітності необхідні наступні умови:

 1. Дозрівання і розрив фолікула з виходом яйцеклітини (овуляція)
 2. Безпосередньо запліднення – проникнення сперматозоїда всередину яйцеклітини і злиття генетичного матеріалу
 3. Попадання і проходження заплідненої яйцеклітини по фалопієвій трубі в матку
 4. Готовність матки прийняти запліднену яйцеклітину та забезпечити розвиток вагітності
 5. Так повинно бути в нормі. Що ж може стати причиною безпліддя?

Форми безпліддя у жінок

В залежності від причин, умов і механізмів розвитку розрізняють декілька форм безпліддя у жінок:
 • Первинне безпліддя. При регулярному статевому житті без використання контрацепції вагітність у жінки жодного разу не настала протягом одного року.
 • Вторинне безпліддя. Раніше була одна або декілька вагітностей, після чого вагітність не наставала протягом більш, ні жодного року при регулярному статевому житті без використання контрацепції.
 • Абсолютне безпліддя. Вагітність неможлива зовсім (деформації статевих органів, відсутність або виражена гіпоплазія матки, відсутність яєчників тощо).
 • Відносне безпліддя. Вагітність неможлива у зв'язку з певними причинами, але може настати після їх усунення.
 • Ендокринне безпліддя. Пов'язане порушеннями і захворюваннями ендокринної системи, недорозвиненням статевих органів, внаслідок пухлин гіпофіза і гіпоталамуса, синдрому полікистозних яєчників і інших захворювань.
 • Трубне безпліддя. Пов'язане з відсутністю або непрохідністю маткових труб внаслідок запальних процесів після перенесених захворювань, що передаються статевим шляхом, а також в результаті ускладнень після аборту, післяродових запальних процесів.
 • Перитонеальне безпліддя. Є результатом спайкового процесу при збереженні трубної прохідності в одній або обох фалопієвих трубах.
 • Безпліддя при патології матки. Обумовлено порушенням процесу імплантації заплідненої яйцеклітини або розвитку вагітності.
 • Ендометріоз і безпліддя. Ендометріоз виявляється в 23 – 30 % жінок, які не можуть мати діток.
 • Імунологічне безпліддя. В результаті утворення антиспермальных антитіл, антитіл до жіночих статевих клітин, антифосфоліпідних антитіл, подібність за генами HLA чоловіка та жінки.
 • Ідіопатичне безпліддя. Причини безпліддя не знайдено.

Причини жіночого безпліддя

Причина безпліддя: проблеми з овуляцією

Якщо менструальний цикл складає менше ніж 24 дні, або більш ніж 35 дні, існує ризик, що яйцеклітина не дозріває або є нежиттєздатною.При цьому майже в половині випадків за відсутності овуляції в яєчниках не дозрівають фолікули, з яких потім могли б розвинутися яйцеклітини. Тому овуляція неможлива, зрілі яйцеклітини не з'являються, сперматозоїдам нічого запліднювати. Це найбільш поширена причина жіночого безпліддя.Відсутність овуляції спостерігається при гормональних порушеннях (ендокринне безпліддя). Причиною ендокринного безпліддя можуть бути патологічні процеси в яєчниках, деякі захворювання ендокринних органів. Гормональні порушення призводять до відсутності дозрівання фолікула, сповільненню чи зміщенню цих процесів, що унеможливлює запліднення. В кожної третьої безплідної жінки, відсутня овуляція – незважаючи на регулярний (!) менструальний цикл.Найпростіший спосіб контролю утворення фолікулів – ультразвукове дослідження (УЗД) яєчників (фолікулометрія). Фолікулометрія включає від 3-х до 7-и обстежень протягом менструального циклу. Кожен яєчник протягом всього менструального циклу містить в середньому 5-7 малих (антральних) фолікулів діаметром не більше 10 мм. На початку менструального циклу кілька з цих антральних фолікулів виробляють гормони, що забезпечує ріст одного домінантного фолікула. Домінантний фолікул перевищує інші за розмірами і безпосередньо бере участь в овуляції. Відбувається це ближче до середини менструального циклу (на 13– 5-ий день). Даний процес можна спостерігати в ході ультразвукового дослідження.

Причина безпліддя: гормональні проблеми

Нерідко причиною жіночого безпліддя є гормональні порушення. Це може призводити до відсутності менструацій взагалі або до відсутності дозрівання яйцеклітини. При цьому порушення можуть стосуватися як статевих гормонів, так і будь-яких інших, наприклад, щитовидної залози, підшлункової залози. Дисфункція яєчників в 20 % випадків буває наслідком порушень вироблення гормонів в системі „гіпоталамус-гіпофіз”. Якщо діяльність цієї системи порушена, в яєчники не поступають відповідні сигнали, а тому синтез гормонів, які відповідають за запліднення та вагітність, порушується.Лютенізуючий (ЛГ) і фолікулстимулюючий (ФСГ) гормони синтезуються або недостатньо, або занадто. Відповідно порушується дозрівання фолікула: яйцеклітина або не дозріває взагалі, або нежиттєздатна. Дисфункція системи „гіпоталамус-гіпофіз” може бути обумовлена травмами голови, новоутворенням, хімічними порушеннями в гіпофізі.

Причина безпліддя: процес запалення

Запалення яєчників впливає на процес зачаття. З чим це пов'язано? Зв'язок тут прямий. Зрілий домінантний фолікул повинен розірвати оболонку яєчника, а при запаленнях стінка стає значно товстішою – тому фолікул не може вийти з яєчника.

Причина безпліддя: ранній клімакс

Ранній клімакс (або дисфункція яєчників) рідко буває причиною відсутності овуляції. Менопауза розпочинається в нормі після 45 років, але у деяких жінок запаси яйцеклітин по неясних причинах вичерпуються раніше, менструації припиняються в 40-45 років, а буває – і до 35 років. Багато лікарів не вважають це нормою і говорять про синдром виснаження яєчників. У ряді випадків дану проблему можна вирішити за допомогою гормонального лікування, фізіотерапії, навіть активізації статевого життя. Причини синдрому виснаження яєчників не з'ясовані. Основною теорією є спадкова, оскільки ранній клімакс нерідко передається з покоління в покоління. Генетичні порушення наводять до повної відсутності дозрівання яйцеклітин, наприклад, синдром Тернера, при якому дівчатка народжуються з недорозвиненими яєчниками, або з повною їх відсутністю (це називається агенезією яєчників). На щастя, таке трапляється рідко.

Причина безпліддя: полікістоз яєчників

Полікистоз (синдром полікистозних яєчників) призводить як до гормональних порушень, так і до змін в яєчниках. Зовні синдром полікистозних яєчників проявляється надмірним ростом небажаного волосся (гірсутизм) в нетипових для жінок місцях (живіт, стегна тощо). Полікистоз призводить до порушень циклу або навіть повної відсутності менструацій (аменорея), відсутності овуляції, в решті решт – безпліддя. При полікистозі знижується вироблення ФСГ, хоча рівень ЛГ, естрогену і тестостерону або в межах норми або навіть підвищений. Вважається, що низький рівень ФСГ викликає постійне недорозвинення фолікулів, що виробляються яєчниками, а тому і відсутність зрілих яйцеклітин. При цьому утворюється безліч дрібних фолікулів розміром до 6-8 мм, які легко можна побачити за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД). Уражений яєчник зазвичай збільшений в розмірах, його поверхня покрита гладкою білою капсулою, через яку не може прорватись навіть дозріла яйцеклітина.

Причина безпліддя: синдром фолікула, що не розірвався

У деяких жінок нормальні фолікули з яйцеклітиною дозрівають щомісяця. Але з нез'ясованої причини фолікул вчасно не розривається, яйцеклітина залишається всередині яєчника і не може брати участь в заплідненні. Причини такого стану невідомі, немає навіть більш-менш прийнятної гіпотези про причини того, що відбувається. Ця патологія пов‘язана з передчасним викидом ЛГ.

Причина безпліддя: порушення в цервікальному каналі

Трапляється, що слиз шийки матки дуже густий (при муковісцидозі) або він містить певні речовини (антиспермальні антитіла) – тоді сперматозоїди не можуть подолати цей бар'єр на шляху до запліднення. Зупиняючись на рівні шийки матки, сперматозоїди не досягають необхідного відділу маткової труби жінки, де в нормі відбувається запліднення.

Причина безпліддя: пошкодження маткових труб

Пошкодження проявляється у їх повній непрохідності, або у зміні рухливості труби. Найчастіше труби зазнають уражень в результаті запалення (через захворювання, що передаються статевим шляхом або із статевих шляхів). При цьому патології в трубах можуть бути найрізноманітнішими – від пошкодження війок, що вистилають труби зсередини, до утворення гідросальпінксу (скупчення рідини в матковій трубі, „запаяній” в результаті запалення). На рентгенограмі гідросальпінкс видно як мішечок, заповнений контрастною рідиною, що поступила з матки через невеликий відрізок нормальної труби).Крім того, маткові труби можуть бути пошкоджені при попередніх пологах, викиднях або аборті (особливо – кримінальному, зробленому не спеціалістом в антисанітарних умовах), захворюваннях внутрішніх органів (наприклад, хронічному апендициті або коліті).Трапляються вроджені вади статевої системи, при яких порушені розвиток та будова як матки, так і фалопієвих труб.

Чоловіче безпліддя

Чоловіче безпліддя – нездатність чоловіка зачати дитину природним шляхом. У 45% саме чоловіче безпліддя є причиною бездітності подружньої пари.

Секреторна форма чоловічого безпліддя

Секреторна форма чоловічого безпліддя: яєчка перестають виробляти нормальні сперматозоїди в тих кількостях і якостях, які необхідні для запліднення яйцеклітини.

Причини секреторної форми чоловічого безпліддя:

 • Гормональні порушення
 • Генетичні фактори
 • Важкі хронічні захворювання (цукровий діабет)
 • Запальні захворювання статевих органів
 • Водянка яєчка
 • Варикоцеле
 • Перекручення яєчка
 • Крипторхізм (неопущення яєчок в мошонку)
 • Перенесений епідемічний паротит (свинка)
 • Тривалий прийом протипухлинних, протиепілептичних препаратів, деяких антибіотиків і стероїдних гормонів

Чинники, що впливають на розвиток секреторної форми чоловічого безпліддя:

 • Дефіцит білку в раціоні
 • Авітаміноз
 • Травма яєчок
 • Професійні шкідливості (високі температури, іонізуюче випромінювання)
 • Регулярні велосипедні тренування
 • Тісна нижня білизна
 • Тривалий стрес
 • Хронічне недосипання
 • Зловживання алкоголем
 • Вживання наркотиків

Секреторна форма чоловічого безпліддя діагностується з допомогою:

Лікування секреторної форми безпліддя починається з усунення першопричини захворювання. Після цього призначається курс терапії для стимуляції сперматогенної функції яєчок. Терапія включає повноцінне харчування, вживання вітамінних препаратів і препаратів, які поліпшують кровопостачання яєчок. Інколи вдаються до стимулюючої гормональної терапії.

Обтураційна форма чоловічого безпліддя

Обтураційна форма чоловічого безпліддя: непрохідність сім'явивідних протоків, яка створює перешкоду на шляху виходу сперматозоїдів з яєчок в сечівник по сім'явивідних протоках.

Причинами розвитку обтураційної форми безпліддя є:

 • Вроджена відсутність придатка яєчка або сім'явивідного протока
 • Перенесений епідидиміт (запалення придатка яєчка) і утворення спайок в сім'явивідних протоках
 • Травми яєчок і пахової області
 • Здавлювання сім'явивідної протоки кістою або пухлиною
 • Сифіліс
 • Туберкульоз

Діагностика обтураційної форми безпліддя ґрунтується на виявленні причини, що викликала непрохідність сім'явивідних протоків, характеру перенесених запальних захворювань сечостатевої системи, хірургічних втручань в області малого тазу, післяопераційних ускладнень.

При обстеженні виконується послідовна пальпація голівки, тіла і хвоста придатка яєчка. Ретельному пальцьовому обстеженню підлягають і сім'явивідні протоки від хвоста придатків до зовнішніх пахових кілець. При цьому визначають їх товщину, консистенцію, можливі деформації.

За наявності двосторонньої обструкції сім'явивідних проток розвивається аспермія (відсутність сперматозоїдів в спермі). Однобічна обструкція може викликати розвиток олігоспермії (зниження загальної кількості сперматозоїдів в еякуляті) або астенозооспермії (зниження рухливості сперматозоїдів). При двосторонній непрохідності сім'явивідних проток в еякуляті відсутня фруктоза, необхідна для активного руху сперматозоїдів.

Лікування обтураційної форми безпліддя полягає в оперативному відновленні прохідності сім'явивідних проток.

Імунологічна форма чоловічого безпліддя

Імунологічна форма чоловічого безпліддя: розвивається в результаті пошкодження гематотестикулярного бар'єру, який складається з клітин Сертолі та їх відростків і ізолює клітини сперматогенезу від імунних клітин організму. При пошкодженні тканина яєчка залишається не захищеною від імунної системи організму, і в результаті з'являються антиспермальні антитіла, котрі паралізують активність сперматозоїдів.

Причинами такого пошкодження гематотестикулярного бар'єру можуть бути:

 • Травма тканини яєчка (механічна, хірургічна)
 • Запальні захворювання органів чоловічої репродуктивної системи
 • Порушення прохідності сім'явивідних проток
 • Важка ступінь крипторхізму
 • Антиспермальні антитіла зв'язуються з мембраною сперматозоїдів і викликають некрозооспермію (відсутність живих сперматозоїдів).

Виявити імунологічну форму безпліддя можна за допомогою MAR-тесту (змішана антиглобулінова реакція), спермоагглютинації і спермоімобілізації.

У лікуванні імунологічної форми чоловічого безпліддя використовуються:

 • Кортикостероїдна терапія (преднізолон, метилпреднізолон), яка знижує чи усуває взагалі запальний процес (за умов його наявності)
 • Плазмаферез з одночасним тимчасовим пригніченням сперматогенезу андрогенними препаратами, ензимотерапії (лікування певними ферментами)

Які діагностичні технології ми застосовуємо в лікуванні безпліддя?

Згідно всесвітніх даних, якщо протягом року відкритого статевого життя подружжя не досягає вагітності, парі потрібно звернутися до спеціалістів – гінеколога та андролога. Якщо ж проходить ще рік, але вже під наглядом медиків і також, на жаль, безрезультатно – слід звертатись до репродуктологів – лікарів, які спеціалізуються саме на вирішенні проблем безпліддя. І тоді наша з Вами спільна мета – швидко досягнути вагітності і народження здорових діточок, причому, при мінімальних затратах часу, психоемоційного здоров’я та фінансів.

Основні діагностичні технології репродуктивного здоров’я:

 • Оцінка менструального циклу: гормональна; моніторинг овуляції
 • Оцінка стану ендометрію – гістероскопія, біопсія ендометрію
 • Соногістеросальпінгографія, метросальпінгографія за показаннями
 • Спермограма
 • Тести - посткоїтальний і пенетраційний
 • Ендоскопія (лапароскопія + гістероскопія)

З розвитком медицини методики вдосконалюються, впроваджуються нові діагностичні та хірургічні технології. За останні 20 років у гінекології, особливо – в діагностиці та лікуванні причин безпліддя, знайшли своє місце ендоскопічні технології (лапароскопія иа гістероскопія). Лапароскопія дає змогу безпосередньо оцінити морфологічний і функціональний стани органів малого тазу (яєчників, матки та фалопієвих труб) максимально безболісно.

У чому полягає лікування безпліддя?

Технологія IVF (запліднення in vitro).

Ця технологія заснована на дозріванні в яєчниках декількох фолікулів – на відміну від природного циклу, в якому дозріває лише одна яйцеклітина. Незадовго до періоду овуляції фолікулярна рідина разом з яйцеклітинами забирається з організму жінки. А вже кілька годин вона сполучається із сперматозоїдами в умовах ембріологічної лабораторії.

Запліднення яйцеклітин відбувається двома способами:

 • традиційним – інсемінацією
 • мікрохірургічним – ICSI (інтрацитоплазматичне введення одиничного сперматозоїда) – технологією, що забезпечує стовідсоткове запліднення

Протягом 2-4 діб проводиться контроль над заплідненими ооцитами і за поділом ембріонів. Якщо процес пройшов успішно – здійснюється пересадка двох-трьох ембріонів (ембріотрансфер) в порожнину матки.

У яких випадках доцільно застосовувати запліднення in vitro (технологію IVF)?

Технологію IVF застосовують, якщо:

 • В процесі діагностики виявлено:
 • патологію маткових труб
 • зниження активності сперматозоїдів
 • зміни в ендометрії
 • Причини безпліддя не з’ясовані, а перед тим вже проводилося лікування методами інсемінації.
 • Коли безплідні обоє – як чоловік, так і дружина.
Які ще проблеми можна вирішити за допомогою запліднення in vitro?

Описаний вище цикл лікування безпліддя – лише просте узагальнення того, що розуміють під терміном «запліднення in vitro». Самі ж процедури та методики мають ще безліч варіантів та модифікацій, які дозволяють подолати абсолютно всі перешкоди на шляху до бажаного батьківства – і всі ці методики до Ваших послуг, дорогі клієнти! Ми працюємо і з програмами сурогатного материнства, коли жінка з певних причин не може виносити дитину сама, пропонуємо велику базу даних по донорах яйцеклітин та сперми, використовуємо різні варіанти заморозки сперми, яйцеклітин та ембріонів, забезпечуємо генетичну діагностику.

З чого ми починаємо лікувати безпліддя?

Під час першого візиту обстежуються і чоловік, і жінка. Готуючись до обстеження, необхідно утриматися від статевого життя протягом 3-4 днів. Узгодивши з лікарем клініки дату початку лікувального циклу, на другий або третій день найближчого менструального циклу, пацієнтка здає кров для визначення рівня гормонів ФСГ, ЛГ, пролактину, естрадіолу. На підставі отриманих результатів лікар обирає протокол стимуляції: за довгим протоколом лікування починається з 21-го дня циклу, а за коротким – із 3-го.Гормональне лікування проходить у два етапи. Перший – сприяє нетривалому блокуванню синтезу статевих гормонів, що досягається щоденним введенням препаратів або за допомогою використання депо-форми препарату, тобто препарат вводиться один раз і його дія триває місяць; можливе також застосування назальних аерозолів. На другому етапі стимулюється ріст фолікулів, в яких дозрівають яйцеклітини.

Як завершується стимуляція і що таке пункція фолікулів?

За 36 годин перед пункцією ви отримаєте препарат, який завершить стимуляцію та кінцеве дозрівання яйцеклітин. Ви готові до пункції фолікулів і забору яйцеклітини.Дехто насторожено ставиться до цього етапу лікування. І лише ознайомившись з суттю процедури, ви зрозумієте, що ця настороженість чи навіть страх абсолютно безпідставні. Однак навіть найсміливішим пацієнткам перед лікувальним циклом ми рекомендуємо і пропонуємо пройти курс вправ на релаксацію: їх ефективність доведена практикою.У призначений для пункції день подружню пару ми чекаємо у клініці. Пацієнтку перед пункцією оглядає анестезіолог. Пульс і тиск контролюються автоматично. Забір яйцеклітин проводиться через піхву під постійним ультрасонографічним контролем. Пункційна голка проходить через стінку піхви безпосередньо до фолікулів, а їх вміст отримується шляхом аспірації. Забираються всі фолікули з обох яєчників.Після пункції, яка триває в середньому 15-20 хвилин, ви відпочиваєте в спеціально облаштованій для цього кімнаті. Через годину чоловік здає сперму для запліднення, і вам нададуть інформацію про подальший перебіг лікування. Після цього ви можете повернутися додому і решту частину дня відпочивати. Цього дня жінці бажано не залишатися на самоті, не сідати за кермо автомобіля.Не лякайтесь, якщо після процедури можуть бути незначні кров’янисті виділення та біль. Випийте 1-2 таблетки знеболюючого засобу (анальгін, темпалгін, баралгін). Але якщо біль набув інтенсивного характеру і з'явилась кровотеча, обов'язково сконтактуйте з лікарями клініки. Коли ж це неможливо, зверніться до найближчого лікаря або викличте „швидку допомогу”.

Чи трагічна відсутність сперматозоїдів в еякуляті?

Надзвичайно низькі параметри кількості та якості сперматозоїдів чи навіть їх повна відсутність не є перешкодою для успішної вагітності. Після лабораторних аналізів крові та підтвердження наявності сперматозоїдів в яєчках проводиться пункція із забором тестикулярної речовини з подальшим виділенням з неї сперматозоїдів, які використовуються в подальшому при заплідненні методом ICSI . Отримані у такий спосіб сперматозоїди можна використати відразу, а можна частину з них заморозити для використання в наступних лікувальних циклах. Завдяки цьому чоловіки уникають повторення інвазивних процедур.

Що ж відбувається далі з вашими яйцеклітинами і сперматозоїдами?

Через чотири-шість годин після пункції в ембріологічній лабораторії до ооцитів додаються сперматозоїди. Більшість з них запліднять і протягом наступних двох діб вони будуть культивуватися.У деяких випадках виконується маніпуляція, що полягає в безпосередньому введенні сперматозоїда в яйцеклітину із застосуванням спеціального мікроскопа (технологія ICSI).Через 2-4 дні після пункції ви знову приходите в клініку для проведення процедури ембріотрансферу – перенесення ембріонів у порожнину матки. Якщо жодна з яйцеклітин не запліднилася або розвинулася не так, як потрібно, ви отримаєте консультацію лікаря щодо можливих причини цього.

Як заморожуються і зберігаються ембріони для майбутніх запліднень?

Можливість заморожування ембріонів пропонується всім пацієнткам, але не у всіх є необхідна кількість ембріонів, яку можна заморожувати. Це зумовлено тим, що не всі яйцеклітини запліднюються і не всі ембріони ідуть у розвиток. У нашій клініці прийнято не починати нову стимуляцію, не використавши кріоконсервовані (заморожені) ембріони.Під час заморожування ембріони захищаються спеціальними середовищами. Їх вміщують у спеціальні ємкості-соломинки, на яких позначають прізвище ембріона, дату лікувального циклу і кольоровий код. Соломинки вміщують у спеціальний контрольований комп’ютером апарат і за певної швидкості заморожують до –1800 С0. При такій температурі вони можуть зберігатись тривалий час (до 10 років). Пацієнт отримує інформацію про кількість заморожених ембріонів та оплачений термін зберігання.

Чи заморожені ембріони настільки ж якісні, як „свіжі"?

Так! Але, на жаль, витримують заморожування і розморожування не всі ембріони. Близько 40% з них потім нежиттєздатні. Розморожують ембріони за один день до планованого перенесення і, тільки переконавшись у їх здатності до подальшого поділу, переносять у порожнину матки. При застосуванні заморожених ембріонів успішність імплантації дещо знижується.У світі вже народилося багато тисяч дітей із заморожених і розморожених ембріонів. За своїм розвитком вони нічим не відрізняються від інших дітей.

Що таке трансфер ембріонів?

Отримані ембріони вносяться через шийку в порожнину матки за допомогою спеціального тоненького пластикового катетера. Щоб підвищити успішність імплантації ембріонів, під час ембріотрансферу в порожнину матки переносять 2-3 ембріони. Це збільшує ймовірність багатоплідної вагітності, котра настає в кожному четвертому випадку.Процедура трансферу ембріонів абсолютно безболісна. Після неї жінка перебуває в кімнаті відпочинку клініки протягом двох годин. Далі їй надається інформація про подальші дії: протягом наступних двох тижнів доведеться приймати гормональні препарати – прогестерон або його аналоги, які позитивно впливають на стан слизової порожнини матки і роблять її максимально чутливою до сприйняття ембріонів. Ці два тижні приносять найбільше хвилювань за весь період лікування безпліддя.

Ознаки вагітності та тест на вагітність

Вагітність можна підтвердити лише через 2 тижні після перенесення ембріонів у порожнину матки. Про це свідчитиме позитивний аналіз крові на хоріонічний гонадотропін (ХГ). Цей аналіз повинні здати всі пацієнтки – навіть ті, у яких почалися кров’янисті виділення, що нагадують менструацію, оскільки це не виключає наявність вагітності. В призначений для візиту в клініку день вам зроблять аналіз крові на ХГ, щоб з'ясувати, чи настала вагітність. З розмови з лікарем ви довідаєтеся про подальше лікування й ультрасонографічне обстеження через 2 тижні.Якщо результат аналізу буде негативним, за Вашим бажанням ми плануватимемо наступну схему стимуляції. Якщо ж частину Ваших ембріонів попередньо заморожено, їх можна використати в наступному циклі лікування безпліддя.

Якими є шанси на вагітність?

Шанси досягти позитивного результату досягають 35-40%. Деякі з цих вагітностей є короткочасними, так званими біохімічними, і завершуються, хоч і з деякою затримкою, все ж менструацією. Інші можуть закінчитися викиднем, рідше – позаматковою вагітністю. Такі ранні невдачі можуть супроводжуватися кров'янистими виділеннями, які нагадують менструацію, тому, як уже зазначалося, важливим показником успішного лікування є рівень ХГ в крові через 2 тижні після перенесення ембріонів.Близько 30-35% лікувальних циклів (після одноразової стимуляції) завершуються вагітністю: майбутню дитину можна побачити при сонографічному обстеженні.За нашими спостереженнями, близько 60-70% пар, які проходять лікування, стають батьками одного або кількох дітей після закінчення повного циклу лікування безпліддя із застосуванням високих репродуктивних технологій.І не забувайте: ймовірність настання вагітності природним шляхом після циклів запліднення in vitro також суттєво зростає.

Причини для переривання лікування безпліддя?
Лікувальний цикл може бути перервано, якщо:
 • при ультрасонографії спостерігається відсутність росту фолікулів або неправильний їх ріст
 • загострюються запальні процеси чи інші хвороби
 • не вдається провести забір ооцитів
 • отримані ооцити не запліднюються або ембріони належно не розвиваються
Які ризики Вам загрожують?

Під час забору яйцеклітини існує невеликий ризик загострення хронічної інфекції статевих органів. Однак таке ускладнення можуть спричинити лише не більше ніж 1% процедур. Під час пункції фолікулів можуть спостерігатися незначні кров’янисті виділення.Існує незначний ризик розвитку вагітності в маткових трубах (позаматкової вагітності). Таку вагітність потрібно перервати хірургічно (лапароскопічно).Щоденний прийом ліків, які стимулюють розвиток яйцеклітин, може викликати почервоніння в ділянці уколу. В деяких пацієнток може виникнути надмірна стимуляція яєчників, яка проявляється клінічно болем в епігастрії (верх живота), слабкістю, здуттям живота. В більш складних випадках може виникнути синдром гіперстимуляції яйників, який вимагає лікування, нерідко навіть госпіталізації в гінекологічне відділення – але цей синдром швидко піддається лікуванню. До того ж на сьогодні існує багато методів профілактики цього ускладнення.

Що дозволить знизити рівень стресу?

Участь у лікувальному циклі запліднення in vitro – серйозне випробування для всіх його учасників, і пацієнтів, і лікарів. Приймаючи рішення про лікування безпліддя, ви повинні бути готовими до психологічних навантажень, адже результати вагітність може настати з першої спроби, а може й ні. Не соромтеся звертатися до лікаря з будь-яким запитанням чи проблемою, навіть якщо вони здаються вам дріб’язковими. Працівники клініки завжди готові надати вам кваліфіковану допомогу та проконсультувати з усіх питань, що стосуються лікування безпліддя. Присутність поруч коханої людини додасть вам впевненості.

Чи повинен бути чоловік поруч з дружиною протягом лікування безпліддя?

Безумовно, чоловік повинен брати участь у всіх етапах лікування і контролю за його перебігом. Ми завжди запрошуємо чоловіка приходити якнайчастіше, адже для успішної реалізації лікування за програмою IVF взаємна підтримка подружжя неоціненна.

Чи зростає ризик вад розвитку плоду при заплідненні

У світі понад мільйон дітей вже народилися внаслідок застосування лікувальних циклів IVF. Згідно з літературними даними, фактів підвищеного ризику вроджених вад розвитку не виявлено.

Чи ви самі можете щось зробити, аби збільшити свої шанси на вагітність?

Чудодійних засобів підвищення ймовірності завагітніти, на жаль, не існує. Найважливіше, щоб ви під час лікування безпліддя вели звичний спосіб життя. Не забувайте, що куріння негативно впливає на результат лікування, тому особливо наголошуємо на цьому.Кожен працівник клініки і весь її високопрофесійний колектив глибоко усвідомлюють важливість і відповідальність своєї місії співучасника зародження нового життя. Ми докладаємо усіх зусиль, щоб наші з вами стосунки були доброзичливими і дружніми, а результати співпраці – якомога більше успішними.

search

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

facebook-widget

Developed in conjunction with Ext-Joom.com