Медичний Центр «Інтерсоно» - абсолютна якість жіночого здоров’я!

intro3

Контрацепція – це свобода

Погодьтесь, вагітність – це чудовий час у житті жінки. Особливо, якщо вона дійсно бажана, а подружня пара до неї підготувалася. Проте трапляються обставини, які змушують жінку переривати виношування дитини, що спричиняє невиправдану шкоду як фізичному, так і психічному здоров’ю. Усім відомо, що перший аборт у житті жінки може спричинити багато важких ускладнень, і навіть призвести до безпліддя. У більшості випадків, жінки, для яких вагітність стала прикрою несподіванкою, завчасно не замислюються про свою безпеку та покладаються на випадок. Тому турбота про контрацепцію (тобто профілактику абортів) стає частиною нашого життя. Легше завчасно подбати про своє репродуктивне здоров’я та вдатися до превентивних заходів, аніж потім страждати від запізнілого жалю, який буде роздирати душу.

Розсудлива жінка не стане добровільно ставити себе у становище залежності від зовнішніх обставин, на які вона не здатна вплинути. У всі часи жінки користувалися доступними їм методами контрацепції. Наприклад, жінки у Стародавній Палестині запобігали вагітності за допомогою деревного клею єгипетської шпильки, галунів та садового шафрану. Римлянки вводили собі у піхву суміш із кедру, смоли, галунів та гранатового яблука чи слонового посліду. Єгиптянки використовували послід крокодила та прогрівалися паром. Китаянки вводили собі ртуть, а японки – срібні кульки. Сьогодні жінкам більше не потрібно так себе катувати, оскільки сучасна медицина пропонує велику кількість методів, що дозволять запобігти небажаній вагітності.

Види та засоби контрацепції відрізняються один від одного за способом впливу на організм, ефективністю та зручністю використання. Вони дозволяють жінкам надійно застрахувати себе від небажаної вагітності, не вдаючись до аборту.

На сьогоднішній день існує 5 методів попередження небажаної вагітності:

  1. гормональні,
  2. бар’єрні,
  3. фізіологічні (природні),
  4. хірургічні,
  5. посткоітальні (екстрені).

Найефективнішим та найбільш популярним контрацептивом, згідно статистики, сьогодні є гормональні протизаплідні засоби. Ними користуються мільйони жінок, які живуть як у розвинутих країнах так і тих, що розвиваються. Гормональні засоби впливають на овуляційний ритм жінки шляхом підвищення в організмі концентрації одного чи кількох гормонів.

У результаті:

  • пригнічується розвиток яйцеклітини,
  • ускладнюється транспортування яйцеклітини в слизову оболонку матки,
  • змінюються властивості слизової оболонки шийки матки, яка стає занадто густою та слабко проникною для сперматозоїдів.

Гормональні контрацептиви можуть мати форму таблеток, імплантатів чи ін’єкцій. Останні два види мають більш тривалу дію (не потрібно щоденно приймати таблетки).

Перші протизаплідні таблетки з’явилися ще у далекому 1960 році в США. Не дивлячись на явні побічні ефекти перших препаратів, вони виявились настільки затребуваними, що через п’ять років цими таблетками користувалися вже мільйони жінок.

На сьогоднішній день в Україні зареєстровано близько 20 видів комбінованих оральних контрацептивів (КОК). Вони називаються комбінованими, оскільки до їх складу входять два гормони (точніше кажучи, їх синтетичні аналоги) – естроген та гестаген. Естроген та гестаген містяться у організмі у різних поєднаннях. У період, коли організм не отримує гормонів, у жінки починається менструація.

Нове покоління гормональних таблеток – безпечне для більшості жінок. Більше того, у таблетках міститься велика кількість позитивних лікувальних ефектів. Сучасні гормональні контрацептиви оберігають жінку від таких захворювань, як рак яєчників та ендометрію, а також більшості доброякісних пухлин.

Безперечно, гормональні контрацептиви мають протипоказання та можуть спричинити небажані наслідки. Але у сучасних засобів вони дуже рідко зустрічаються. Тому основним питанням, яке виникає перед їх вживанням, залишається їх ефективність попередження вагітності. Отже, можна сміливо сказати, що від таблеток набагато менше шкоди, ніж від аборту. Відтак, кожна жінка має принаймні замислитись про можливість використання цього сучасного методу контрацепції.

Але пам’ятайте, що використання гормональних засобів захисту від небажаної вагітності потребує обов’язкової очної консультації з гінекологом. Висококваліфіковані гінекологи медичного центру «Інтерсоно» після попереднього медичного обстеження та збору анамнезу в індивідуальному порядку підберуть гормональний препарат із урахуванням можливих протипоказань чи індивідуальних особливостей вашого організму.

Інші методи контрацепції, наприклад бар’єрні чи фізіологічні, не так ефективні як гормональні, але все ж достатньо поширені.

Бар’єрними контрацептивами є презервативи, які створюють механічні перешкоди сперматозоїдам. Таким чином, вони не можуть потрапити в маточні труби, де відбувається запліднення. Актуальність застосування презервативів підвищується, якщо у жінки немає постійного статевого партнера. У такому випадку, презервативи захищають не лише від вагітності, але й від венеричних захворювань. До речі, бар’єрні методи не вважаються достатньо ефективним засобом, внаслідок можливого пошкодження цілісності під час статевого акту. Проте, якщо використовувати презервативи зі сперміцидом, вірогідність вагітності суттєво зменшується.

У свою чергу, до фізіологічних засобів належать такі відносно прості методи контрацепції, як утримання, перерваний статевий акт і календарний метод. Крім цього, існують більш складні, фізіологічні методи: вимірювання базальної температури, спостереження за цервікальним слизом і симптотермальний метод. Найефективнішим методом контрацепції, але практично нереальним, досі вважається повне утримання від статевих актів. Усі інші природні методи, окрім переривання статевого акту, так чи інакше, пов’язані з утриманням у так звані «небезпечні» дні. Крім того, розрахунок «небезпечних» днів – це кропітка і практично наукова робота, але й вона також не дає 100% гарантії.

Посткоітальна контрацепція та хірургічні методи – це радикальні засоби. Їх варто застосовувати лише у випадку крайньої необхідності та абсолютної впевненості в тому, що більше неможливо нічого вдіяти.

Посткоітальна контрацепція – це такий метод, коли контрацептивні заходи проводяться після незахищеного статевого акту. Це дозволяє попередити вагітність, але завжди пам’ятайте, що цей метод не є досить надійним та травматичний. Невідкладну контрацепцію можна застосовувати також у таких випадках, як зґвалтування, пошкодження презервативу під час статевого акту і т.п. До таких методів належать гормональні препарати, внутрішньо маточні засоби та спринцювання. З усіх наведених способів, спринцювання – найменш ефективний, хоча й найбільш поширений метод. Що стосується прийому гормональних препаратів, то найпоширенішим є «постинор», який «не рекомендований для використання» медиками через силу його дії. У свою чергу, перед застосуванням внутрішньо маткових препаратів обов’язково необхідна консультація з гінекологом.

До хірургічних методів контрацепції належить стерилізація. Цей метод не має зворотної дії, і тому може бути використаний лише у тих випадках, коли жінка АБСОЛЮТНО впевнена, що більше не схоче мати дітей. Таким чином, навіть за наявності найменших сумнівів не варто вдаватися до стерилізації. Крім того, медична стерилізація, як метод контрацепції, дозволена лише для тих, кому виповнилося 35 років або має двох чи більше дітей. Хоча існують медичні показання для проведення стерилізації незалежно від віку чи наявності дітей.

У цій статті ми коротко розглянули основні методи контрацепції та приділили зовсім трошки уваги найефективнішому, гормональному, методу, який дозволяє жінці почуватися спокійно та впевнено. Надалі ми більш докладно зупинимося на цьому методі, опишемо механізми його дії, розповімо про показання та протипоказання, позитивні й негативні побочні ефекти та інші характеристики гормональних протизаплідних препаратів.

search

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

facebook-widget

Developed in conjunction with Ext-Joom.com