Медичний Центр «Інтерсоно» - абсолютна якість жіночого здоров’я!

0 800 305 911 безкоштовні дзвінки з телефонів усіх операторів України

160225 0646

УЗД серця дитини

ПРЕНАТАЛЬНИЙ СКРИНІНГ СЕРЦЯ

Пренатальний скринінг серця – шанс на життя

Аномалії серця та магістральних судин зустрічаються з частотою від 7 до 17 на 1000 новонароджених. Ця патологія привертає увагу дослідників у всьому світі не лише у зв’язку із високою частотою, але й тому, що вона є причиною перинатальних втрат і займає перше місце у структурі смертності від вад розвитку в ранньому неонатальному періоді.

Враховуючи, що профілактичні заходи щодо попередження вроджених вад серця (ВВС) не мають належного успіху, актуальною є пренатальна (допологова) діагностика цієї патології. «Золотим стандартом» діагностики в акушерстві є ультразвукове дослідження (УЗД), що поєднує в собі високу діагностичну цінність з широкою доступністю, відсутністю протипоказів, неінвазивністю, можливістю проведення динамічного моніторингу стану плода.

Лікарі нашого медичного центру працюють на сучасних діагностичних ультразвукових апаратах, які використовують хвилі надзвичайно низької інтенсивності. Крім того, ультразвуковий датчик працює в імпульсному режимі, тобто вмикається на випромінювання лише 0,1% часу, а весь інший час працює в режимі прийому відбитих сигналів. Отже, УЗД є нешкідливим методом дослідження не тільки для жінки, але й для її майбутньої дитини, і, за необхідності, може проводитися багаторазово.

Чому ж саме пренатальне виявлення вроджених вад серця є надзвичайно важливим?

Допологова діагностика захворювань серця дозволяє майбутнім батькам отримати повну інформацію про прогноз на життя і здоров'я дитини, дізнатися про варіанти лікування до і після пологів, і на основі цього прийняти певне рішення в інтересах своєї сім'ї: залишити все як є і чекати пологів, прооперувати малюка ще до його народження чи відразу після, або перервати вагітність. Враховуючи величезну складність цих питань, батькам має бути надана можливість консультацій кардіолога, кардіохірурга, генетика, неонатолога. Після того, як рішення прийняте, розробляється план подальших заходів: місце пологів, спосіб розродження, можливість і терміни оперативного лікування.

У певних випадках допологова діагностика деяких станів дає можливість внутрішньоутробного лікування. Трансплацентарна медикаментозна терапія покращує прогноз відносно деяких видів порушень серцевого ритму.

В яких випадках необхідно рекомендувати прицільне обстеження серця плоду?

Численні дослідження показали високу частоту грубих серцевих мальформацій в групі вагітних, які не мали факторів ризику з формування ВВС плоду. Отже, проведення ехокардіографії плоду рекомендовано всім вагітним під час скринінгового ультразвукового дослідження незалежно від наявності або відсутності чинників ризику.

В які терміни вагітності проводиться ехокардіографія плоду?

Терміни проведення ультразвукових досліджень мають вплив на якість допологового обстеження. З одного боку, термін обстеження має визначатись оптимальною візуалізацією внутрішніх органів плода. З іншого боку, він регламентується можливістю переривання вагітності за медичними показами в тих випадках, коли виявляються ВВС, несумісні із життям. Деякі нозологічні форми проявляють себе лише в пізні терміни вагітності.

За даними ряду авторів з усіх ВВС, діагностованих пренатально, 13% було виявлено до 18 тижнів вагітності, 83% ­ в термінах 18­28 тижнів, 3% ­ після 28 тижнів гестації.

Критичні ВВС мають бути встановлені під час скринінгових ультразвукових досліджень в І та ІІ триместрах вагітності. Але в таких термінах важко діагностувати аномалії, що не призводять до змін зображення чотирьохкамерного зрізу серця. Тому, для більш точної візуалізації атомічних структур серця, його клапанного апарату, магістральних судин, оцінки функціонального стану серцево­судинної системи плода рекомендуємо проводити прицільне обстеження вищезазначених структур терміні вагітності 26­28 тижнів.

Що необхідно для підвищення ефективності пренатальної ультразвукової діагностики ВВС?

Прийнято вважати, що на результат пренатального дослідження впливають, в основному, технічні причини (роздільна здатність приладу, термін вагітності, товщина передньої черевної стінки матері, положення і розмір плода). На нашу думку, пренатальне виявлення ВВС суттєво залежить від алгоритму проведення дослідження серця плоду.

У нашому медичному центрі при проведенні ультразвукового дослідження плоду лікарі використовують рекомендації ISUOG (International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology).

Обстеження серця плода необхідно починати з оцінки частоти серцевих скорочень та серцевого ритму. Частота серцевих скорочень варіює від 110 до 170 ударів на хвилину. Незначна брадикардія (сповільнення ЧСС) періодично спостерігається в нормі у другому­третьому триместрах вагітності. Фіксована брадикардія вимагає своєчасної оцінки на наявність можливої блокади серця. Незначна тахікардія (прискорення ЧСС) може спостерігатись при рухах плода. Постійна тахікардія, однак, повинна бути далі оцінена для виявлення можливого дистресу (страждання) плода або серйозніших тахіаритмій.

Основне анатомічне обстеження серця базується на чотирьохкамерному зрізі. Якщо зробити адекватний аналіз даного зрізу, ми можемо діагностувати 40% аномалій, а при додатковій візуалізації магістральних судин вдається діагностувати більше 90% ВВС.

Можна впевнено сказати, що ультразвукове дослідження – це сучасний, нешкідливий, високоінформативний і загальнодоступний метод, який не лише забезпечує надійний контроль за перебігом вагітності, але й дозволяє виявляти різноманітну патологію ще до народження дитини, а це надзвичайно важливо для правильного планування пологів.

search

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

facebook-widget

Developed in conjunction with Ext-Joom.com