Медичний Центр «Інтерсоно» - абсолютна якість жіночого здоров’я!

0 800 305 911 безкоштовні дзвінки з телефонів усіх операторів України

intro3

Вени, артерії - що варто знати!

Україна займає перше місце в Європі за смертністю від серцево-судинних захворювань. За даними (ВООЗ) Всесвітньої організації охорони здоров’я, тільки в 2011-2012 від серцево-судинних захворювань померло 440 тисяч українців.Європейці пояснюють такі високі цифри відсутністю звички ходити до лікарів для профілактики, не проведенням оглядів на ранніх стадіях. Варто також відзначити, що сьогодні захворювання серцево-судинної системи є найчастішою причиною смертності у всьому світі в цілому.

За останні 20 років, за оцінками експертів, рівень цього захворювання виріс більше ніж на 20%. Отже, поки населення боїться підступності онкологічних захворювань, нових небезпечних модифікованих штамів вірусів, все ж перше місце по смертності займає саме серцево-судинна патологія.

В цій статті хочемо наголосити не стільки на складності лікування цих захворювань, як на попередження катастроф, які вписуються в наше буденне життя саме тоді, коли цього найменше очікуємо.І так по порядку.

Чим відрізняється вена від артерії? В основному різниця полягає в тому, що артерія несе кров від серця до органів, а вена навпаки - до серця. Так що ж змушує звернутися пацієнта саме до лікаря-судинного хірурга. Таких мотивацій є декілька. Спершу це скерування від суміжного спеціаліста, котрий запідозрив чи виявив захворювання, причиною якого є проблеми з магістральними судинами. Отже вам – до судинного хірурга. Інший шлях – хтось порадив, мовляв це причина в «завужених судинах». Може й так, але постараємося прояснити ситуацію в деяких аспектах судинної патології.

Почнемо із найстрашнішого – «може бути гангрена!!!!» Атеросклероз – чума ХХ століття. Гангрена ! Цей фатальний діагноз змушує негайно реагувати навіть не стільки самого пацієнта, як його дорогу родину, адже саме на родину лягає тягар догляду за потенційним інвалідом. Так які ж передвісники гангрени кінцівок. Спершу пояснимо що таке недокрів’я або ж ішемія. Це – невідповідність між кровопостачанням кінцівки та її потребою. Потреба кінцівки в більш посиленому кровопостачанні з’являється при більш посиленому фізичному навантаженні. Тобто якщо постачання кров’ю кінцівки є недостатнім тоді внаслідок порушення біохімічних процесів окислення в нозі з’являється біль. Такий біль проявляється найчастіше при ходьбі різної інтенсивності.

Поява болю при ходьбі змушує людину зупинитися, щоб біль минув. Таке явище називається переміжною кульгавістю. Якщо не вжити невідкладних заходів відстань пройденої дистанції поступово буде поступово зменшуватися, біль стає більш вираженим і починає турбувати вже в стані спокою, з’являються ділянки відмирання шкіри, чорніє стопа та пальці. Це вже гангрена. В цьому випадку до судинного хірурга необхідно прийти негайно! Адже не виключено, що кінцівку ще можна врятувати, проте часу залишається не так вже і багато.

Пацієнтів такої категорії досвідчені судинні хірурги порівнюють із айсбергами, при чому прояви проблем із ногами – це лише видима вершина цієї загрозливої криги, яка, як відомо, змогла затопити «найнадійніший» корабель тих минулих часів «Титанік». До речі - за іронією долі цей 1912 рік і став роком заснування судинної хірургії, за що відомий французький хірург Алексі Карель отримав нобелівську премію, довівши, що магістральні судини можна відновлювати та реконструювати.

Що ж ховається під темною водою діагностичних пошуків? В першу чергу це стан серця – основної помпи , що перекачує кров все наше життя. В другу чергу - це стан судин головного мозку – основного комп’ютера нашого організму, який контролює та злагоджує роботу всіх систем та органів. Легені, шлунково-кишковий тракт, сечовидільна система також далеко не на останньому місці. Що ж об’єднує проблеми нижніх кінцівок, серця та мозку? Це найчастіша причина гангрени, інфаркту чи інсульту - атеросклероз. Чумою ХХ століття назвали вчені захворювання, яке забирає від нас все більше і більше людей.

 Атеросклероз – це захворювання, яке розвивається внаслідок порушення обміну холестерину в організмі людини. Насамперед це пов’язано із способом життя людини. «Якщо хочете щоб у вашого собаки стався інфаркт – створіть їй людські умови», з гумором стверджують ветеринари. Холестерин буває кількох видів – із високою, низькою та наднизькою густиною. Саме холестерин з нинькою та наднизькою густиною і потрапляє під внутрішній шар наших артерій – основних шляхів проведення крові до органів людини, спричиняючи утворення атеросклеротичних бляшок, які наростаючи спочатку звужують, а згодом і повністю перекривають просвіт артерії. Сприятливими факторами для цього є паління тютюну, часте вживання жирів тваринного походження, великої кількості кухонної солі, яка в свою чергу ще й активно сприяє підвищенню артеріального тиску. Також – до списку самозгубних факторів можемо долучити малорухомий спосіб життя, часті стресові ситуації, незабуваймо і про спадковий фактор. «Хто хворіє – жінка, хто вмер – чоловік» - частенько ми чули цю сумну приказку від наших предків. Вона саме пов’язана із атеросклерозом. Саме чоловіча стать має більше шансів захворіти на атеросклероз. Сама природа, наділяє жінку певним рівнем жіночих статевих гормонів – естрогенами, котрі в свою чергу є антагоністами атеросклерозу. Та не завжди і самі жінки цінують цей природній захист.

В Україні співвідношення розвитку атеросклерозу у чоловіків і жінок приблизно становить 6:1, 5:1. В Західній Європі – приблизно 2:1, а в мегаполісах цей показник часом сягає і 1:1. Пов’язано це насамперед із вживанням оральних контрацептивних засобів, котрі змінюють гормональний фон жінки. Також такий природний феномен як менопауза нажаль в цей період робить жінку вразливою перед цим недугом. Про шкоду паління тютюну вже написано стільки всього, що навіть зупинятися ніби і немає особливої потреби. Проте варто зауважити, що паління призводить не тільки перекриття просвіту артерії, але й призводить до розвитку аневризм аорти та артерій. Аневризма – це патологічне розширення просвіту судини. Ризик цієї хвороби полягає у розриві стінки судини, що спричиняє масивну, а часом і смертельну кровотечу. Особливо небезпечними є аневризми аорти – найбільшої артерії нашого організму. Досить часто трапляються аневризми черевного відділу, які у зв’язку із своєю анатомічною локалізацією можуть проявлятися болями у попереку. Біль в нижній частині спини та пульсуючий утвір у животі досить загрозливий симптом аневризми – початок її розриву. Аневризми грудного відділу аорти проявляється болем за грудиною. Найчастіше аневризма аорти розвивається у людей із підвищеним артеріальним тиском. Тому контроль артеріального тиску є одним із якісних методів профілактики розвитку аневризм аорти. Якщо ми вже торкнулися такої об’ємної теми як артеріальний тиск та артеріальна гіпертензія, не можу не згадати і про передвісників мозкової катастрофи – інсульту. Інсульти бувають двох видів геморагічні (крововиливи) та ішемічні – інфаркти мозку. Переважна більшість інсультів (до 80%) – це ішемічні інсульти. Передвісниками ішемічного інсульту найчастіше бувають симптоми, на які не завжди звертається увага. Серед таких симптомів є короткочасні порушення зору у вигляді тимчасової сліпоти на одне око, випадання половини зображення, мерехтіння зображення, поява аномальних зображень. Всі ці порушення зору є тимчасовими, можуть тривати кілька секунд, хвилин, і знову зникати та повторюватися. Також до цих симптомів може відноситися тимчасове порушення мови, функції рук та ніг, похитування та короткочасна втрата рівноваги. Окрім того такі порушення можуть супроводжуватися підвищеним артеріальним тиском, навіть до високих показників. В такому випадку не завжди треба спішити знижувати артеріальний тиск самостійно, а звернутися у невідкладну допомогу.

Якщо ці симптоми (а вони можуть бути як поодинокими так і поєднаними) наростають у своїй частоті повторення та інтенсивності, то в такому випадку необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря чи до лікаря-невролога, котрий скерує вас на ультразвукове обстеження артерій, які кровопостачають головний мозок. Далі судинний хірург прийматиме рішення чи є потрібним хірургічне лікування чи продовжити лікування у невролога. Такого роду катастрофу треба попередити ще до того як виникнуть незворотні зміни у головному мозку.

Варикозні вени…або жиляки, як говорять у нас на Галичині… На перший погляд це проблема, яка до певного моменту не дуже лякає пацієнтів. Ну є варикоз, той що, скільки людей його мають і нічого - якось живуть. А когось засмучує лиш косметичний аспект цієї хвороби. Саме так…. - хвороби. Якщо варикоз вже виник, то з цим явищем бажано боротися доки не почалися більш серйозні проблеми. Так от про більш серйозні проблеми. Вени – це судини, що несуть кров від органів до серця. А враховуючи, що довжина цього шляху до серця від різних точок нашого організму є різною, то і особливість способу доставки крові також буде різною. Вам часто доводилося бачити варикозно змінені вени на руках? А на ногах? Отже від стопи до серця – найдовший, та найскладніший шлях, який проходить кров. Тому ноги найчастіше від цього і потерпають, ще й до того всього коли ми стоїмо на ногах то кров рухається проти вектора гравітації, а отже знизу догори. Так що допомагає та заважає рухатися крові від органів до серця? Основною помпою, яка підкачує венозну кров знизу до гори є м’язи ніг, а у зворотньому напрямі кров не пускають клапани вен. Коли клапани вен з різних причин є неспроможні протистояти тиску крові тоді кров рухається у зворотньому напрямі. Відповідно певний надлишок крові призводить спершу до набряків, швидкої втомлюваності, а згодом до проявів руйнування підшкірної клітковини, шкіри та, як наслідок виникнення трофічних виразок. Це проблеми хронічного характеру. Якщо вчасно не ліквідувати проблему варикозу, то через деякий час можна залишитися без шкіри на певних ділянках ніг, в прямому сенсі цього слова. Окрім проблем хронічного характеру існують ще й гострі проблеми, котрі виникають, як завжди, ой як не вчасно…, руйнуючи не лише плани на найближче майбутнє, але часом вносять суттєві корективи у паспортні дані. До таких гострих ускладнень варикозу відносять в першу чергу гострий тромбофлебіт – запальний тромбоз вен, а варикозно змінені вени є для цього надзвичайно сприятливим середовищем. Візуально запальний процес шкіри та підшкірної клітковини не показує всієї довжини та об’єму тромбозу вени. Часом венозний тромбоз підшкірних вен може поширюватися і на глибокі вени, а це вже загрозлива ситуація на яку треба реагувати. Прояснити ситуацію з рівнем поширення тромбозу допоможе знову ж ультразвукова діагностика венозної системи. Іншою гострою проблемою варикозної хвороби нижніх кінцівок є кровотечі з варикозних вузлів та трофічних виразок. Якщо така халепа вже спіткала людину, то в такому випадку не треба панікувати, а діяти негайно. Необхідно в першу чергу затиснути місце кровотечі, використовуючи підручні матеріали (хустина, бинт, серветка), незважаючи на певний біль, не відпускати місце кровотечі принаймні хвилин 10-15, не перевіряючи що хвилини – а що там відбувається? Також потрібно покласти пацієнта, та по можливості підняти кінцівку догори. В такому випадку тиск у венозній системі зменшується і кровотеча припиняється. В подальшому хворого необхідно доставити в лікувальний заклад, де йому буде надана більш фахова допомога. Досить часто приходиться консультувати хворих, в яких вже окрім захворювання вен розвинулася інша хвороба, а паралельно наявність хвороба вен часом ускладнює та відтерміновує лікування цієї хвороби через не вирішення проблем із хворими венами. Наявність двох захворювань суттєво відображається ускладненим станом пацієнта. Це є ще одним суттєвим аргументом ліквідувати вчасно захворювання вен.

Вагітність та варикоз. Ще одна дилема, яка турбує багатьох, хто планує поповнення в сім'ї. Вагітність процес фізіологічний, проте під час вагітності зростає внутрішній черевний тиск, а це може бути сприятливим фактором для розвитку варикозу. Проте не варто засмучуватися. Спершу треба з’ясувати чи варикоз справді є. Для цього необхідно провести ультразвукове сканування венозної системи ніг. Якщо недостатність функції вен і буде виявлена, то консультація судинного хірурга в такому випадку є необхідною. Важливими моментами є як прогнозування так і запобігання подальшому розвитку варикозної хвороби вен. Так який же можна зробити висновок?

Справді захворювання магістральних судин є доволі серйозними та часто вносять в наше життя певні небажані корективи. Тому для того, щоб хвороба нас не контролювала, наш обов’язок контролювати її, та запобігати розвитку небажаних ускладнень. Методи боротьби з розвитком цих захворювань є прості та дешеві, це особливо є важливим у нелегких соціально-економічних умовах, в яких перебуває наша країна та її населення.

Розглянемо основні методи запобігання розвитку серцево-судинних захворювань. В першу чергу це нещадна боротьба з палінням тютюну. Гривні віддані у розвиток тютюнової промисловості можуть бути витрачені на більш корисні потреби (це аксіома, яку не потрібно доводити). В другу чергу – рухливий спосіб життя. Ми потроху перестаємо рухатися. Немає необхідності ставити спортивні рекорди, але знайти час на вечірню прогулянку перед сном просто необхідно, просто сприйміть це як один із методів лікування. Контролюйте артеріальний тиск. На початку 21 ХХІ століття такий пристрій мав би бути у кожній хаті. Старайтеся обмежувати себе в надмірному використанні солі – кухонна сіль – це прямий шлях до високого артеріального тиску та його наслідків. Окрім контролю за артеріальним тиском необхідно також ретельно стежити за вагою тіла. Часто ми нехтуємо цим показником. Наш організм у відповідь на надвагу «віддячує» нам хворобами вен, цукровим діабетом, хворобами хребта та суглобів, підвищеним артеріальним тиском.

Дотримуючись принципів здорового способу життя ми в силі запобігти розвитку захворювань серцево-судинної системи та принести радість своїм рідним та близьким. Адже ми живемо не лише для себе. Чи не так? 

search

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

facebook-widget

Developed in conjunction with Ext-Joom.com