Медичний Центр «Інтерсоно» - абсолютна якість жіночого здоров’я!

0 800 305 911 безкоштовні дзвінки з телефонів усіх операторів України

intro3

Як можна оцінити якість яйцеклітин?

Як можна оцінити якість яйцеклітин?

Якість ооцитів (яйцеклітин) є фактором, що обмежує здатність до запліднення у жінок. Звісно, сперматозоїд відіграє важливу роль у формуванні ембріона (набір батьківських хромосом та певні фактори, що необхідні для, власне, запліднення та подальших епігенетичних змін), проте доля зародка головним чином диктується яйцеклітиною.

Характеристики ооцитів, що здатні впливати на їхню якість в загальному можна поділити на 3 категорії: морфологічні, клітинні та молекулярні. Зазвичай, якість ооцитів визначається морфологічно – за їх зовнішнім виглядом та властивостями в період після запліднення.

Візуальні методи є безпечні, адже їхнє застосування не впливає на життєздатність яйцеклітин.

Оцінювання інших двох категорій на даний момент не проводиться у клінічній практиці, так як методи, що застосовуються,  часто є не сумісні із життєздатністю ооцитів, хоча вважаються більш точними й об’єктивними у оцінці якості.

Морфологічні аномалії ооцитів виявляють у 13% незапліднених яйцеклітин після запліднення in vitro, та у 60-70% яйцеклітин, яким провели денудацію клітин кумулюсу та, які готові для інтрацитоплазматичного введення сперматозоїдів.

До морфологічних характеристик належать: зовнішній вигляд кумулюсу, ступінь зрілості ядра, вигляд полярного тільця, наявність веретена поділу, розмір, форма, колір, наявність включень у ооциті та перивітеліновому просторі, стан зони пелюцида.

На першому етапі оцінки якості, оцінюють ооцит-кумулюсні комплекси, отримані в ході пункції. Вважають, що зрілі ооцити повинні бути оточені більш ніж трьома рядами клітин кумулюсу, які щільно огортають яйцеклітину. Зрілість яйцеклітин є важливим фактором, який визначає успішність застосування допоміжних репродуктивних технологій. Близько 85% ооцитів є зрілими із характерною затримкою поділу на стадії МІІ.

Зрілість яйцеклітин визначають за наявністю первинного полярного тільця. Незрілі яйцеклітини в умовах культивування in vitro можуть спонтанно дозріти, проте рівень запліднення таких клітин є значно нижчим, а також знижується ступінь розвитку ембріонів із таких ооцитів. В місцях виділення полярного тільця, в нормі, розміщується веретено поділу, що забезпечує правильне розходження хромосом під час дроблення. Пошкодження структури, зміна розташування і/чи відсутності веретена може привести до анеуплоїдії, загибелі клітин, зниженню частоти запліднення та формування бластоцист. Показано, що пошкодження веретена поділу виникають частіше у жінок після 40 років. Близько 0,3% отриманих ооцитів є більшого розміру (приблизно на 30%). Хоча такі ооцити запліднюються і здатні доростати до стадії бластоцисти, проте такі ембріони не рекомендують переносити через можливі хромосомні аномалії та можливість невиношування плода. Наявність грануляції у цитоплазмі (що вказує на її незрілість) хоча і не впливає на здатність до запліднення, розвиток та якість ембріонів, проте корелює із низькою частотою вагітностей. Крім того, дані преімплантаційної діагностики свідчать, що більше 50% клітин таких ембріонів є анеуплоїдні, що пояснює високий рівень переривання вагітностей. На противагу грануляції, утворення вакуолей та різноманітних включень у цитоплазмі яйцеклітин негативно впливає на здатність до запліднення та формування бластоцист.

Форма та колір ооцита, розмір та зернистість перивітелінового простору, товщина та колір зони пелюцида належать до екстрацитоплазматичних характеристик та не впливають на частоту запліднення, процент ембріонів, що розвиваються, і їхню здатність до імплантації. Виражені зміни у цитоплазмі ооцита, такі як центральна грануляція, наявність вакуолей та включень, зміни веретена поділу, а особливо комбінація кількох із дефектів, призводить до порушень розвитку ембріона та його імплантації.

 

search

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

facebook-widget

Developed in conjunction with Ext-Joom.com